Коментар «Великдень (Воскресіння Христове, у термінах з 05.04 до 06.05)»

слухати навігація у сеансі
Архівний шифр сеансу
Порядковий номер у сеансі
48
Текст

З-1).: Добре. Може, ще собі пізніше пригадаєте. А на Великдень з чого в вас пекли паску?
Р-1).: Та пекли, пекли колись давно. Зараз печут в каструлях. А колись давно така била з цінкової бляхи форма. Така велика трохи. Така як зверху відро, а то ще більша трохи форма била. Там ся набирало тіста пів форми, а пів форми мало нарости. Розчиняли паску, то перехрестили тото тісто.
З-1).: Я вас ще переб’ю. А що до тіста давали?
Р-1).: Дріжджі, пару яєць і сіль, бо то була житна паска. Типер дают і гвоздику, і їзюм, а тогди того не било. Що давали? Як били сухі сливи. Ото давали. Намочит мама сливи.
То в нас билу, ту корчма є я і тепер я мов’ю, шо йдут до корчми пити. Ту жив Йосьо, і Сура і мали діти, Шміла бив тогдишний шо я, то дужи збитки зо’мнов робив. Бо він був хлопець і він мене коли-нибудь набив, чи шо ни-будь, а я прийду домів та й плачу, а мати йде та й ся скаржи Йосю. «– Та скажи шось свому хлопцю, та він наб’є мою Марисю, наб’є коли-нибудь». «– Та то є справа діточа, Марисько, вибач, то є діточа справа!» Али все коли вни пикли паски, мидівники, то ти жиди все до нас приносили, все коли яке свято било, вни мали тожи своє свято, то все приносили. Сура вна така била дужи добра, жінка така була все си з материв поговорила як з своюв материв.
То таку паску пекли, мати намочит сливи вони вимокнут,вмиються файно і тогди цукру давли в ту ти сливи. Бо слива буде кваснувата, ті сливи постояли в мисці, в цукрі, набралися того цукру і запихали в паску. Запихали, запихали де-небудь, збоку. Та паска, там є купа тіста то ни то шо форма, малийка каструлька. Та паска мала ся печи дві години. Зверху вкривали твердим папіром. Вона зверху любила пригарювати, а з споді ще ся не спекла. Вона як ся трохи прикріпит, дістане шкірку, тогди вона ся тим папером зверху вкриває, а ту най ся пече. Вона ся красно випече, а як укроят як прийдут з церкви, а несли то ту паску не в руках, а на плечух.
З-1).: А що ще святили, крім паски?
Р-1).: Єйця, масло, сир, хрін, сіль, бульбу. Все вергли туда пару бульбів, бо то є така страва – першя страва в нас. Як било так і є зараз.
З-1).: Скажіть, будь-ласка, а вас на Великдень якісь пісні співали?
Р-1).: Співали.
З-1).: Які?

Коментар (респондента, збирача, транскриптора)
Транскриптор
Т-1) Іванищук Марія

Аудіозапис

тут ви можете прослухати аудіозапис лише обраного коментаря

Дані про аудіозапис

Архівний шифр запису
EK_12AV20080701_maria_seans03_audio01
Архівний формат
Цифровий (аудіофайл, wma)
Рівень якості
Нормальний
Пристрій
Цифровий диктофон Olympus WS-320M