Коментар «06.01. – Святвечір (Святий вечір, Перша коляда, Вілія; Надвечір’я Різдва)»

слухати навігація у сеансі
Архівний шифр сеансу
Порядковий номер у сеансі
31
Текст

З-1).: Ми знаєм. Коли в вас Різдво святкують?
Р-1).: Семого січня.
З-1).: Які в вас страви готують на Свят Вечір?
Р-1).: Кутю, кисилицю. Кислицю тепер вже, напевно, ніхто не варит, бо то треба вівса на кислицю. Мати моя варили.
З-1).: І як то варили?
Р-1).: Збіжжя, зерно такой просто в тім, не саме зерно, а в ті лупі сушили. Била така ступа. Такий як кусник клецка і там видовбано було, і то збіжжя в ступі товкли. І так ся товкло і то зерно, і та лупа, бо воно було сухе і так ся товкло аж на муку. Тогди бив мокортет. Така миска велика, майже як ванна. І там туту ся муку сипало і трохи дріжджі. І то стояло два дни, кисло. Так ся всьо прочисте. Вода така чистенька, а то всьо сяде на спід. Воно таке трошки кваснувате. Тогди ся цідило на цідилце. Як ся проціде, ту то всьо гет, а ту воду треба закип’ятити. І туту кислицю заправляти свіжув сметанков. Цибулю ся пережаре і сметанку ту ся виллє в ту ту цибулю, і туто всьо перекипит. І то ся виллє в ту кислицю і там ся дає цілий воріх, але чищений. Пару воріхів в ту кислицю, то має закипіти всьо і то дуже добре. Таке винне, ну я вам говорю. Най ся сховає вино, най ся наливка сховає, то дуже добре. А так красно пахло, тим вівсом навіть не знаю. Тепер то не робят. Не хотят той овес сіяти, а як сіють то на зеленицю скосят та й корова зїсь.
З-1).: А що ви давали в кутю, як готували її?
Р-1).: В кутю давали так: мід, воріх, цибулю сиру, такой нижарину, так ся там покрає. Воно так ся разом варило. Воріх, цибуля, а мід вже ся путому заправляло. Та й більше нич.Солодили, то вона вже від меду була солодка. Ще мак. А мак терли. То тепер ся продає. Була така качівка з дерева. І той мак терли в горщику (мається на увазі як труть мак). А той горщик був глиняний, тепер вже немашо ті горнята випікают. Той мак ся терло, терло, що з нього аж ся молочко зробило, а потім додавали в кутю. Та й всьо.
З-1).: Страви ще які?
Р-1).: Голубці били все, хто які хотів. Мати нибішка наша двоякі варила: з круп і з бульби. Бульбу ся зітре і чуточку ся сцідит так, щоб не дуже твердо, бо вони ни файні. Бо будут тверді такі, що навіть не схотять сі проварити. Хоба чуточку зцідити ту воду. І позакручувати в листки. І вони такі мєгоничкі, такі білесенькі. Ну, потим ся заправлять: олива, цибуля пережарит, сметана. То ся така зажарка роби. Ми все хотіли таких голубців трених, а наш тато хотів з круп.
З-1).: Ще які страви готували?

Коментар (респондента, збирача, транскриптора)
Транскриптор
Т-1) Іванищук Марія

Аудіозапис

тут ви можете прослухати аудіозапис лише обраного коментаря

Дані про аудіозапис

Архівний шифр запису
EK_12AV20080701_maria_seans03_audio01
Архівний формат
Цифровий (аудіофайл, wma)
Рівень якості
Нормальний
Пристрій
Цифровий диктофон Olympus WS-320M