Коментар «Весілля»

слухати навігація у сеансі
Архівний шифр сеансу
Порядковий номер у сеансі
18
Початок коментаря/інципіт
Текст

Р-1).: А тепер, коли троха краще, то здоров’я нема. Цілий вік ся набідила, чоловік мя лишив з двома дітьми, ту колгосп. У колгосп треба йти робити, а діти маленькі. Іван ту шо є в мене тепер вдома, а Славка в Америці, якось ї вдало візу зроби, поїхала в Америку вже девіть років, вже має гражданство. [1]
З-1).: А з чого у вас починається весілля, після сватання?
Р-1).: Після сватання? Сватачі вже там випили, що випили і закусили. Вже йдут гет. Вже ся погодили, що буде весілля. Та й сі треба ладити на весілля. То та молода сорочки шиє молодому, то не так як тепер купив красну біленечку, костюм. А тогди шили з свого полотна, вишивали, робили пасок, обшивки. Ще як має молодий братів, ще як два, а, може, й три, то всім братам треба сорочки вишити і вшити руками. На машині нє, руками. На весілля хліб пекли свій. Як моя сестра Настуня, найстарша віддавала, то було за Польщі у трийціть восьмім році. То пекла хліб, то треба було спекти зо сім раз, з вісім в печи. Той хліб стояв надворі розкладений же би ся не портив. Азаказали ниськів та й привезли кілько треба хліба то мусіла мати напекти по десятеро. Щось там різали на весілля аби м’ясо було. Барана різали. А люди йшли прошені на весілля, то всі несли курку.
З-1).: А для чого?
Р-1).: Ті курки там рубали на весіллю. Кілько то треба роботи і всьо люди робили. Скубали, вичистили. То та ся їшка варила, ту їшку давали з крупами. Крупа била, або ячмінна, або пшенична, ту крупу варили на густу і заправяли маслом. А їшков хіба попивали. О такево то весілля було. Не було ніяких салатів.
З-1).: А коли коровай пекли?
Р-1).: Коровай пекли. А коли весілля мало бути: або в вівторок, або в четвер, або в суботу. Так все. То як, наприклад, в четвер тото весілля мало бити, а в вівторок пекли коровай. Розчиняли не білов муков, ні, а житом, яке ся родило на полі, мололи в млині і житній коровай. Котра ґаздиня була вже опитна, то коровай красно спекла.
З-1).: Що давали до короваю?
Р-1).: До короваю давали так: дріжджі – то на самий перед. Єйць вдоста не давали, а яких на сами більше п’ять яєць. Бо то житнє тісто, воно є тяжке, воно ни принімає. Спекли той коровай. Там го прикрасили. А в середу сі зачинало весілля в перший вечір. То приходив молодий до молодої за сорочков. Той коровай вже на столі стояв як ся весілля зачинало.
З-1).: А коровай чимось прикрашали?
Р-1).: Прикрашали. Ружями.
З-1).: То робили як вручну?
Р-1).: Вручну. Я би зараз показала якби мала з чого.
З-1).: Можна з листка паперу?
Р-1).: З листочка. [2]
З-1).: Ви тоже колись короваї пекли?
Р-1).: Коровай не пекла, але помагала прибирати і співати.
З-1).: То ті пісня шо Ви нам співали то до короваю? Коли ви ті пісні співали як місили коровай чи як прикрашали?
Р-1).: Як прикрашали. «Як ся вдав коровай красний, як той місячок ясний». Мав бути такий товстий, кучерявий, рясний. Та ружка має бути такаво, як той ся папір мягонький то ту ся зїмо, а він там ся розширяє, а то твердий папір. Папір був всякий і зелений, і рожовий, і жовтий.
З-1).: А барвінком прикрашали?
Р-1).: Так.
З-1).: І ще чимось?
Р-1).: Барвінок, ружечки і папір стригли на лєнти. А з смерічки виломлят таку різку, що має вдоста тих відростів таких. На то ті різки ружі вішали так: одна вища, друга ще вище, третя нижче, так ті лєнточки клали на той коровай. Ну, коровай круглий тут запне ту різку, ту, ту.
З-1).: Ви як барвінок рвали, то при тому якісь пісні співали?
Р-1).: Так.
З-1).: Які?

Коментар (респондента, збирача, транскриптора)

[1] Респондент розповідає про заробітки сина у Сибіру. – Примітка транскриптора.
[2] Респондент показує як роблять ружі на коровай. – Примітка транскриптора.

Транскриптор
Т-1) Іванищук Марія

Аудіозапис

тут ви можете прослухати аудіозапис лише обраного коментаря

Дані про аудіозапис

Архівний шифр запису
EK_12AV20080701_maria_seans03_audio01
Архівний формат
Цифровий (аудіофайл, wma)
Рівень якості
Нормальний
Пристрій
Цифровий диктофон Olympus WS-320M